Fizetés külföldön

Mivel fizessünk utazáskor? Milyen bankkártyákat használjunk külföldön?

Manapság minden turista vált előre valamennyi készpénzt még idehaza, arra az esetre, ha nem lehet kártyával fizetni az adott helyszínen. Egyébként ahol lehetséges, ott kártyával fizet. Ha pedig elfogy a készpénze, és nem tud kártyával fizetni, csak akkor vesz fel automatából vagy bankból készpénzt. De vajon melyik megoldás lehet az olcsóbb?

A bankok azt javasolják (és valóban igazuk van), hogy a belföldi gyakorlathoz hasonlóan a külföldi tartózkodás alatt is ahol lehet, ott a bankkártyánkkal fizessünk, mert annak nincs külön díja. Ezzel szemben a készpénz-felvételnek és az előzetes valutaváltásnak van.

Na de milyen árfolyamon váltanak a bankok?

Az egy dolog, hogy a kártyás vásárlás ingyenes, de a konverziós, azaz átváltási költséggel számolnunk kell. Alapesetben a kártyakibocsátó konvertál, de előfordulhat, hogy az ATM vagy a POS terminál felajánlja a választást, hogy a készpénzért vagy áruért garantált összeget fizessük a saját kártyánk devizanemében. Ha ezt választjuk, akkor nem a kibocsátó vált, hanem az elfogadó. Bár ez vonzónak tűnhet, de a legtöbb esetben ilyenkor rosszul járunk, mert az elfogadó az alkalmazott árfolyamot felszorozza még egy meghatározott összeggel, azaz olyan, mintha még magasabb árfolyamon váltana. Ha pedig azt választjuk, hogy külföldi devizanemben számolják el a vásárlást, akkor bank függő, hogy a tranzakció feldolgozásakor pontosan melyik banki napon jegyzett deviza eladási árfolyamon számolnak.

Akkor milyen kártyát és milyen banknál válasszunk, hogy a lehető legjobban járjunk és ne keletkezzen több ezres nem várt költség az átváltási különbözetből?

Az, hogy melyik banknál vezessünk folyószámlát és válasszunk hozzá bankkártyát, mindig függ az aktuális kondíciótál, így erre nehéz lenne konkrét választ adni. De arra már talán könnyebb választ adni, hogy milyen típusú kártyát birtokoljunk. Első ránézésre a bankkártyák nagyon hasonlóak, de tudásuk, felhasználhatóságuk mégis különbözik. Kiadásukkal hazánkban többnyire a Visa vagy Mastercard foglalkozik bankunk megbízásából. A kártya pedig lehet debit, credit, sőt prepaid is. Hogy ezek mit jelentenek, és miért fontosak egy utazáshoz? Nézzük meg!

PREPAID

A prepaid, vagyis előre feltölthető bankkártyával annyit költhetünk csak, amit előzetesen a kártyához tartozó virtuális számlára feltöltöttünk. A prepaid bankkártyához ugyanis nem jár valódi bankszámla, sőt gyakran nem is bankok, hanem egyéb pénzügyi szolgáltatók adják ki. A magyar utazónak vagy a Revolutot vagy a Transferwise Hello World nevű kártyáját érdemes magával vinnie az útra. És hogy miért? Egyrészt ezek a kártyák biztonságosak, hiszen csak egy virtuális számlához fér hozzá az, aki valahogy ellopja, azon pedig mindig csak annyi pénzt tartunk, ami éppen aznapra kell, hiszen egy mozdulattal, mobil applikáción keresztül fel lehet tölteni a kártyát egy valódi bank által kiadott valódi hitel- vagy betéti kártyával. Másrészt ott van az applikáció, ami számos, az utazók számára hasznos kényelmi funkciót kínál: így lefagyaszthatjuk egy gombnyomással a számlát, de akár azt is beállíthatjuk, hogy csak akkor engedélyezzen egy-egy műveletet, ha mi, vagyis a mobilunk a kártya 5 méteres körzetében van. Harmadrészt pedig a Revoluttal és a Transferwise-zal is havi 200 fontig ingyenes a készpénz-felvétel a világ bármely ATM-éből, ráadásul mind a vásárlás mind a felvét elszámolása azonnali, és nem a bankközi árfolyamon, hanem a sokkal kedvezőbb, aktuális középárfolyamon történik. Vagyis ezek a kártyák jobban váltják más devizákra a forintot, és ráadásul 70-80 ezer forint körüli összeget ingyen kivehetünk velük bárhol. Ráadásul a kártyák - a sűrű akció miatt - sokszor ingyen vannak, nincs havidíj, vagy egyéb extra költség. (A Revolutnak van több fajta fizetős prémium csomagja, amihez nagyobb ingyenes készpénzfelvételi limit, extra utasbiztosítás vagy éppen fémből készült kártya jár, de az ingyenes kártya is éppen elég szolgáltatást nyújt.)

DEBIT

Folyószámlához kapcsolódó bankkártyára már csak azért is szükségünk van, mert azzal lehet tölteni a prepaid kártyákat. Magyarországon sajnos nagyon kevés olyan kártya van, ami ingyenes külföldi készpénzfelvételt is biztosít, talán csak a Gránit Bank kínál ilyen lehetőséget. Ha magunkkal visszük ezt is utazásunkra, érdemes a többi kártyától távol, biztonságos helyen tárolni, mivel jól jöhet tartalék kártyaként, ha minden mást elloptak.

CREDIT

A hitelkártya jól jöhet pl. szállásfoglaláskor, ugyanis a szálloda a biztosítékot hitelkártyán foglalja csak be (zárol egy bizonyos összeget), így a folyószámlánkon rendelkezésre álló pénzünket szabadon használhatjuk továbbra is. A legtöbb esetben jár vele egy utasbiztosítás, így egyszerűbb európai utazásokhoz ez is elegendő lehet. A hitelkártya előnye az is, hogyha baj lenne, a költségvetésünktől függetlenül gyorsan nagyobb összeghez juthatunk, és ha valamit vásárolunk a kártyával és nem pénzt veszünk fel, akkor csak a türelmi idő végén, gyakran 45 nappal a felhasználás után kell csak visszafizetni a teljes, elköltött összeget, addig kamatmentes. További plusz pont, hogy sok hitelkártyával beléphetünk a reptéri várókba (pl. Erste Wizz Air hitelkártya). Ha pedig több kártyánk is van - legyen az prepaid, debit vagy credit - , figyeljünk rá, hogy legyen közte legalább egy Visa és egy Mastercard!

Tudta?

A legtöbb cég autóbérlés során megköveteli a sofőr nevére szóló hitelkártya meglétét. Önnek nincs hitelkártyája és nem is szeretne ilyet birtokolni?

Semmi gond! Vannak cégek és olyan esetek, amikor erre nincs szükség. Terveztesse meg velünk utazását és ebben is segítségére leszünk teljes ügyintézésünk által.

Személyre szabott utazása teljes körű megtervezéséhez és részletes tanácsadáshoz jelentkezzen a Kapcsolat menüpontban található elérhetőségek egyikén, vagy töltse ki az Igényfelmérő kérdőívet.