A konzuli védelemről

Magyarország a külföldön bajba jutott magyar állampolgárok részére a Konzuli Szolgálat útján biztosít konzuli védelmet a vonatkozó jogszabályokban foglalt rendelkezések szerint.

REGISZTRÁCIÓ KONZULI VÉDELEMHEZ

Ha családunkat látogatjuk meg, vagy turistaként utazunk, esetleg üzleti útra indulunk vagy akár élni fogunk az országban, ahova készülünk, a Konzuli Szolgálat javasolja, hogy töltsünk ki egy regisztrációs lapot! Az általunk megadott adatok segítik a Konzuli Szolgálat munkáját, megtalálni bennünket, valamint felvenni velünk és családunkkal, hozzátartozónkkal a kapcsolatot, ha vészhelyzetbe kerülünk – legyen az természeti katasztrófa, polgári zavargás vagy bármilyen az ott tartózkodás során vagy az utazás közben felmerült egyéb probléma.

Regisztrációs lap kitöltése IDE kattintva érhető el!

Érdemes ismertetnünk tervezett útvonalunkat egy rokonunkkal vagy ismerősünkkel (lehetőség szerint ugyanazzal a személlyel, akit kontaktként megjelöltünk a regisztráció során), vázoljuk fel nagy vonalakban, hogy hol mennyi időt tervezünk eltölteni és adjunk meg számukra egy vészhelyzet esetén hívható elérhetőséget. Tartsuk magunknál hazai hozzátartozók, ismerősök, illetve kinti vendéglátóink/szállodánk pontos elérhetőségeit.

Természetesen előzetes regisztráció nélkül is felkereshetjük külföldön a legközelebbi konzulátust, ha bajba kerülünk. A bajba jutott magyar állampolgár konzuli védelmét soron kívüli intézkedést igénylő esetben bármely uniós tagállam képviselete ellátja abban a külföldi államban, ahol nincs elérhető távolságban magyar képviselet.

MIBEN SEGÍTHET A KONZULI SZOLGÁLAT AZ UTAZÓKNAK?

  • Hazatéréséhez ideiglenes útlevelet állíthat ki az elveszett, ellopott, megrongálódott vagy lejárt úti okmány helyett.
  • Tanácsadással közreműködik hazatérése önerőből vagy rokon, ismerős anyagi segítségével történő megszervezésében.
  • Utólagos visszafizetés és díjfizetés ellenében hazatérési kölcsönt nyújthat, ha magáról saját vagy más forrásból gondoskodni nem tud, önhibája kizárható és a kölcsön nyújtása további súlyos érdeksérelemtől óvja meg.
  • Egészségügyi vészhelyzetben (súlyos és tömeges megbetegedés) tájékoztatja a helyi orvosok, kórházak elérhetőségéről, közreműködik az esetleg szükséges és orvosilag igényelt, illetve lehetséges hazaszállítás megszervezésében.
  • Válsághelyzetben tájékoztatást ad és szükség esetén segítséget nyújt a hazatéréshez, illetve az evakuálás megszervezéséhez.
  • Őrizetbe vétele, letartóztatása esetén – ha erről tudomást szerez – tisztázza ennek okát és jogi megítélését, figyelemmel kíséri fogva tartásának körülményeit.
  • Kérésére értesíti hozzátartozóját, szükség esetén segíteni képes ismerősét.
  • Tájékoztatást ad az adott országban elérhető helyi tolmácsokról és ügyvédekről.
  • Külföldi haláleset esetén értesíti az elhunyt eltemetésére kötelezett hozzátartozót és tájékoztatja az eltemetéshez vagy a holttest hazaszállításához szükséges intézkedésekről.

forrás: konzuliszolgalat.kormany.hu